• هورمون

  بخش هورمون و ایمونولوژی مجهز به دستگاههای تمام انوماتیک Liaison,Cobas E411, Alegria, Vidas,C.L Berthold, Elisa
 • هماتولوژی

  بخش هماتولوژی مجهز به سل کانترهای تمام اتوماتیک: Mindray BC-6800 , Nihon Kohden,Electrophoresis Genio-S
 • بیوشیمی

  بخش بیوشیمی مجهز به اتوآنالایزرهای تمام روباتیک: Mindray BS380, Mindray BS200,Nycocard,Nephstar
 • پاتولوژی

  بخش پاتولوژی شامل تجهیزات Surgical Pathology میکروتوم،تیشوپروسسوردیجیتالی،تیشوفلوت،کولدپلیت و...
 • 9

 • آزمایش های غربالگری چیست ؟

  آزمایش های غربالگری چیست ؟


  آزمایش های غربالگری چیست ؟

   

  دانشمندان تحقیقات زیادی درباره سلامت مادر و جنین در طول بارداری انجام داده اند. امروزه می توان با بررسی های لازم از بخش قابل توجهی از بیماری های مادرزادی جلوگیری کرد. این عمل با آزمایش هایی با عنوان آزمایش های غربالگری امکان پذیر است. تعداد و انواع این آزمایش ها زیاد است و تمام خانواده ها توانایی مالی پرداخت هزینه های این آزمایش ها را ندارند اما تعدادی از این آزمایش ها حیاتی هستند و متخصصان کشور توصیه می کنند مادران حتما آنها را انجام دهند.

   

  ما هم چند مورد دیگر از آزمایش های غربالگری را برای تان معرفی می کنیم. هدف از انجام آزمایش های غربالگری تشخیص به موقع بیماری یا وضعیتی حاد قبل از آن است که سلامت مادر یا جنین به خطرنیفتد. نتیجه آزمایش های غربالگری بیشتر خانم های باردار نگران کننده نیست اما برخی از آنها هم جواب های غیر طبیعی را نشان می دهند که باید برای شان بررسی های دقیق تری انجام شود. برای آگاهی دقیق تر از این که کدام تست ها برای تان حیاتی است و کدام ها را عقل حکم می کند انجام دهید می توانید با متخصص زنان معالج تان مشاوره ای داشته باشید.

   

  ۲ تا ۳ درصد نوزادان به نقایص مادرزادی مبتلا می شوند که می توان به سندرم داون (مونگولیسم)، نقایص لوله عصبی و سندرم تریزومی ۱۸ اشاره کرد. این بیماری ها معمولا در فرزندان خانواده هایی که سابقه نقایص مادرزادی ندارند، ایجاد می شوند. بنابراین انجام این آزمایش ها را به تمام زوجین توصیه می کنم. این آزمایش ها بیماری های مادرزادی را به پزشک ثابت نمی کنند و زوجین در صورت نگران کننده بودن جواب آزمایش شان باید آزمایش های تکمیلی را انجام دهند.

   

  غربالگری سه ماهه اول:

  زمان انجام: بین هفته های ۱۱ تا ۱۳  بارداری

  هدف از انجام: بررسی احتمال خطر سندرم داون و تریزومی ۱۸

  نوع آزمایش:

  آزمایش خون: سنجش میزان دو پروتئین خاص وابسته به بارداری در خون مادر

  سونوگرافی: به کمک سونوگرافی تجمع مایع پشت گردن جنین اندازه گیری می شود. تجمع این مایع پشت گردن جنین طبیعی است اما اگر این مایع از حد معینی بیشتر باشد و در عین حال آزمایش خون فوق هم نتیجه غیرطبیعی داشته باشد، احتمالا این جنین در خطر افزایش نقایص مادرزادی و اختلالات کروموزومی (سندرم داون و تریزیومی ۱۸) است.

  اگر جواب دو آزمایش فوق نگران کننده بود مادر باید از پرز های جفت نمونه گیری کند.

   

  غربالگری سه ماهه دوم:

  زمان انجام آزمایش: بین هفته های  ۱۴ تا ۲۲ بارداری

  آزمایش خون: بررسی چند نوع پروتئین در خون که به طور طبیعی در خون مادر باردار وجود ندارند. مثلا اگر در بدن جنین یک پروتئین به خصوص ساخته شود و از طریق خون او به مایع آمنیوتیک رحم وارد شود و از آنجا به خون مادر بریزد، پزشک با بررسی میزان این پروتئین می فهمد جنین بیماری خاصی دارد یا خیر. اگر جواب آزمایش های خون غیرطبیعی بود، مادر باید روش تکمیلی سونوگرافی را انجام دهد.

  سونوگرافی: تشخیص بیماری های سندرم داون، باز بودن لوله عصبی جنین و تریزومی ۱۸. اگر بیماری در نتیجه سونوگرافی احتمال خطر را نشان دهد باید آزمایش های تشخیص قطعی را هم انجام دهد، مثلا نمونه برداری از مایع آمنیوتیک که طی آن میزان هورمون ها و سلول های جنین بررسی می شوند.

   

  سوابق پزشکی

  پس از انتخاب یک متخصص زنان باتجربه و قابل اعتماد و سپردن روند بارداری و زایمان تان به او حتما سوابق پزشکی تان را به او بگوید، ناراحتی کلیوی، مغزی، عصبی، قلبی، روماتوئیدی، دیابت و.... اگر قبلا سابقه زایمان داشته اید پزشک معالج تان را مطلع کنید. به خصوص اگر در این بارداری ها، بیماری و مشکلات مرتبط با بارداری را متحمل شده اید. داشتن این اطلاعات به متخصص زنان معالج کمک می کند تا با دید وسیع تری مراقب شما باشد و اگر نیاز به توجه ویژه ای دارید آن را از شما دریغ نکند. مثلا اگر در بارداری قبلی خود سابقه پری اکلامپسی (فشار خون) یا دیابت داشته اید، متخصص باید بیشتر از یک فرد معمولی مراقب وضعیت سلامت شما و فرزندتان باشد.

   

  معاینات معمول

  ۱) وزن و قد مادر: در اولین مراحل بارداری متخصص باید وزن و قد شما را اندازه بگیرد تا اگر دچار اضافه وزن یا کمبود وزن هستید، توصیه های لازم را بکند.

   

  ۲) ارزیابی رشد جنین: ماما یا متخصص زنانی که مسئولیت شما را در طول دوران بارداری برعهده گرفته با فواصل زمانی مشخص نرخ رشد جنین تان را بررسی می کند تا اگر احیانا تاخیری در آن پیش آمد اقدامات لازم را انجام دهد.

  ۳) فشار خون: فشار خون مادر در طول بارداری باید به طور معمول اندازه گیری شود تا خطر ابتلای مادر به پری اکلامپسی به واقعیت تبدیل نشود.

  ۴) بررسی موقعیت جنین: در صورت امکان بهتر است وضعیت رحم و موقعیت قرار گرفتن جنین در رحم مادر در هر ۳۷ هفته بارداری بررسی شود.

   

  آزمایش ادرار

  با آزمایش ادرار می توان از موارد زیر مطلع شد:

  ۱) نوعی پروتئین در ادرار که نشان دهنده بیماری پری اکلامپسی است. به این ترتیب می توان بیماری را در مراحل ابتدایی تشخیص داد.

  ۲) عفونت: در طول بارداری ممکن است به عفونت بدون علامت مبتلا شوید که می تواند شما را گرفتار مشکلات دیگری از جمله زایمان زودرس کند. این عفونت ها با انواع به خصوص آنتی بیوتیک قابل درمان هستند.

   

  آزمایش برای تشخیص جفت سرراهی

  جفت سر راهی یا پلاسنتا پریویا حالتی است که جفت یا بندناف روی دهانه باز رحم قرار می گیرد که برای زایمان مادر خطرناک است. برای تشخیص این مشکل متخصص زنان از روش سونوگرافی استفاده می کند.

  سندرم تریزومی ۱۸: ناشی از تقسیم سلولی معیوب است و سبب معلولیت های ذهنی و جسمی زیادی می شود.

  نقایص لوله عصبی: در این حالت ستون فقرات، نخاع و مغز درست تکامل نیافته اند و به دنبال آن اندام ها حیاتی و حرکتی جنین فلج می شوند. جنین مبتلا به این نقص بعد از تولد زنده نمی ماند.

   

  آزمایش خون

  آزمایش خون در طول بارداری اطلاعات مفیدی را به متخصص معالج تان می دهد.

  ۱) کم خونی: اگر در طول بارداری دچار کم خونی شوید متخصص برای تان مکمل آهن تجویز می کند.

  ۲) گروه خونی: اگر گروه خونی شما مثبت و گروه خون فرزندتان منفی باشد، پادتن هایی در خون شما ریخته می شود. این پادتن ها در اولین بارداری خطری ندارند اما در بارداری دوم به سلول های خونی جنین حمله می کنند.

   

  ۳) آزمایش سرخجه: این آزمایش پادتن هایی را که بدن در مواجهه با ویروس سرخجه ترشح کرده نشان می دهد. اگر آزمایش نشان دهد پادتن های سرخجه در بدن تان وجود دارد یعنی نسبت به این عفونت مصون هستید. در غیر این صورت باید از تماس و معاشرت با بیماری سرخجه خودداری کنید، زیرا ابتلا به بیماری سرخجه در طول بارداری سبب آسیب جدی به مغز در حال شکل گیری جنین می شود. بنابراین بهتر است قبل از اقدام به بارداری وضعیت خونی خود را نسبت به بیماری سرخجه بررسی کنید.

  ۴) عفونت خاص: برخی عفونت های غیر معمول اما مهم دوران بارداری عبارتند از:

  الف) ایدز: ممکن است سال ها قبل بدون این که متوجه شوید به این ویروس آلوده شده باشید. اگر قبل از بارداری یک آزمایش تشخیصی نسبت به ویروس ایدز انجام دهید می توانید با اقدامات کنترلی و سزارین شدن از انتقال این ویروس به فرزندتان پیشگیری کنید.

  ب) هپاتیت B: ممکن است ویروس هپاتیت B در بدن تان نهفته باشد اما هنوز علائم بیماری را نشان نداده باشید. این ویروس به کبد آسیب می رساند و با تشخیص وجود آن در ابتدای بیماری می توان از خطرات آن برای نوزاد کاست.

  ج) سفلیس: عفونت باکتریایی سفلیس شایع نیست اما اگر شما به آن مبتلا باشید می توانید آن را به فرزندتان منتقل کنید. پس بهتر است قبل از بارداری آزمایش لازم را بدهید.

   

  سونوگرافی:

  سونوگرافی یک روش تشخیصی بی درد و بی خطر است که با تهیه عکس از ساختمان داخلی رحم وضعیت جنین را به شما و پزشک معالج تان نشان می دهد. امواج ممکن است بر ماده ژنتیک سلول های در حال نمو جنین اثر بگذارند. بنابراین انجام تنها چند عدد سونوگرافی در طول بارداری کافی است:

   

  ۱) ابتدای بارداری: برای اطمینان از بارداری

  ۲) هفته ۱۲: برای تشخیص شکل گیری صحیح اندام ها، تعداد قل، زمان زایمان و تشخیص سلامت جنین

   

  ۳) هفته ۲۲: تشخیص ناهنجاری های فیزیکی احتمالی

  ۴) هفته ۳۲: بررسی مغز جنین

   

  ۵) آزمایش غربالگری برای سندرم داون: سندرم داون ناشی از اختلالات تقسیم سلولی و ایجاد ۴۷ کرومزوم به جای ۴۶ کرومزوم است. همین یک کروموزوم اضافه می تواند تمام عملکرد و رشد بدن را از همان ابتدای تشکیل سلول تخم در بدن مادر تحت تاثیر قرار دهد. نوزادی که با اختلال کروموزومی داون به دنیا بیاید دچار حالات غیر عادی روحی و جسمی است و مراحل رشد روانی و جسمی را با تاخیرهای زیاد طی می کند، مثلا نمی تواند تا سال ها راه برود و صحبت کند. برای تشخیص این سندرم در طول بارداری از شما نوعی آزمایش خون وسونوگرافی می گیرند.

  سرطان دهانه رحم

  سرطان دهانه رحم


  منبع انتشار

  سرطان دهانه رحم سالانه جان دست‌كم 290 هزار زن را در سراسر جهان می گيرد. در كشورهاي توسعه يافته اين سرطان در رده هفتمين سرطان زنان قرار مي‌گيرد.

  سرطانهاي سينه، ريه، روده، رحم، تخمدان و سرطانهاي سيستم لنفاوي جلوتر از اين سرطان هستند ولي در كشور ما سرطان گردن رحم شايع‌تر است و از قضا در خانم‌هايي كه سطح اقتصادي و سواد پايين‌تري دارند ديده مي‌شود. اكثر مرگ و ميرهای ناشی از اين بيماری در كشورهاي در حال توسعه اتفاق مي افتد، فقط به اين دليل كه راه های شناسايی و تشخيص بيماری در آنها عقب‌تر از كشورهای پيشرفته است.

  اكثر زنان در مناطق محروم كه فاقد مراكز آزمايشگاهي براي غربالگري اين بيماري هستند و آگاهي نسبت به راه‌هاي شناسايي اين بيماري ندارند، جان خود را از دست مي‌دهند.

  اهميت سرطان دهانه رحم در اين است كه در صورت تشخيص در مراحل ابتدايي، كاملا قابل درمان است.

  امروزه ثابت شده سرطان گردن رحم يك بيماري مقاربتي است كه توسط ويروس پاپيلوماي انساني منتقل مي‌شود،اگرچه زمينه ايمونولوژيك فرد نيز در بروز اين بيماري موثر است ولي در 90 درصد موارد عامل ايجاد‌كننده اين بيماري ويروس پاپيلوماي انساني است.

  این سرطان تا مراحل پیشرفته علامتی ایجاد نمی کند براي همين بايد برنامه‌هاي غربالگري اجرا كرد. يعني برنامه‌هايي كه با آن‌ها در ميان همه آدم‌هاي ظاهرا سالم، كساني كه در معرض خطرند يا در مراحل اوليه بيماري هستند را تشخيص داد. غربال‌گري اين بيماران به اين صورت است كه معمولا خانم‌ها بعد از ازدواج از سن 21 سالگي، سالي يكبار بايد تحت آزمايش سلول شناسي دهانه رحم به نام «پاپ اسمير» قرار بگيرند. وقتي كه اين تست سه بار انجام شد و منفي بود فواصل آن را مي‌توان طولاني‌تر كرد يعني دو تا سه سال يك‌بار آن را انجام داد.

  ·         واقعا دردسر انجام اين تست به فوايدش مي‌ارزد؟

  - ارزش اين تست براي تشخيص سرطان دهانه رحم اين است كه اين سرطان يك دوره طولاني دارد يعني ابتدا از يك‌سري تغييرات سلولي شروع مي‌شود و 10 سال طول مي‌كشد تا اين كه اين تغييرات به يك سرطان مهاجم تبديل شود.

  بنابراين اگر خانمي در اين مراحل مورد آزمايش قرار گيرد، به راحتي مي‌توان در مراحل اوليه بيماري را تشخيص داد و با درمانهاي ساده‌تري كه به صورت تخريب به وسيله ليزر و يا برداشتن مخاط دهانه رحم به وسيله چاقو است، آن بيماري را كاملا از بين برد.

  ·         آيا اين كارها تاثيري هم در طول عمر فرد مبتلا به سرطان دارد؟

  اگر غربال‌گري به درستي انجام نشود بيماري به مراحل پيشرفته خواهد رسيد و طول عمر بيمار كاهش خواهد يافت. چون اين تومور به طور موضعي در لگن پيشرفت مي‌كند و روي مجاري ادراري اثر فشاري مي‌گذارد و اكثرا اين بيماران به علت اورمي يعني افزايش اوره خون و اختلال در كاركرد كليه جان خود را از دست مي‌دهند تا مسئله خونريزي. گاهي نيز در مراحل پيشرفته سوراخ شدگي مثانه و روده ايجاد مي‌شود و اختلال در دفع ادرار بوجود مي‌آيد.

  ·         در ابتداي بيماري، فرد با چه علائمي به پزشك مراجعه مي‌كند؟

  - گفتم كه متاسفانه بيماري در مراحل اوليه هيچ علامت خاصي ندارد و فقط با تستهاي پاپ اسمير قابل تشخيص است، ولي در مراحل پيشرفته به صورت خونريزي، ترشحات متعفن و گاهي در مراحل پيشرفته‌تر به صورت توده‌هايي كه به احشاء مقابل فشار وارد مي‌كند و باعث درد لگني، اختلالات ادراري و اختلالات دفع گوارشي ايجاد مي‌شود، تظاهر مي‌كند.

   

  معمولا خونريزي به صورت لكه‌بيني حين اعمال زناشويي خودش را نشان مي‌دهد. حتي ممكن است در حين نمونه‌گيري و معاينه اين خونريزي ايجاد شود بنابراين خانمها با ديدن لكه‌هاي غير طبيعي و ترشحات مداوم بايد براي انجام آزمايش مراجعه كنند.

  ·         بيشتر كدام گروه سني از زنان دچار اين علائم مي‌شوند؟

  - بيشتر در خانم‌هاي مسن تظاهر مي‌كند، به دليل آنكه خانم‌هاي مسن بعد از سن باروري ديگر مراجعه پزشكي نمي‌كنند، در حالي‌كه حداكثر سن شروع سرطان تهاجمي گردن رحم 55 سالگي است. براي همين هر شش ماه يكبار انجام آزمايشهاي پاپ اسمير لازم است.

  ·         نحوه آزمايش پاپ اسمير در آزمایشگاه مدیا چگونه است؟ 

   

  اين آزمايش نسبت به هزينه پيشگيري بسيار مقرون به صرفه است. اين تست دردي هم ندارد. این تست در آزمایشگاه مدیا به وروش جدید و توسط محلول های فاز مایع پاپ اسمیرساخت آمریکا و براش های هلندی استاندارد نمونه برداری انجام میگیرد نحوه آزمايش به اين صورت است كه براش ها را داخل دهانه رحم مي‌گذارند و آن را360 درجه حركت مي‌دهند. اين كار باعث مي‌شود كه از دور تا دور سوراخ دهانه رحم سلولها كنده شوند. بعد از آن اين سلولها درون فاز مایع به آزمايشگاه فرستاده مي‌شوند و پاسخ آزمايش براي پزشك يا بيمار فرستاده مي‌شود.

  برای انجام پاپ اسمیر به این نکات توجه کنید:

  ۱- در هنگام عادت ماهیانه پاپ اسمیر انجام ندهید، زیرا وجود خون تشخیص دقیق را مشکل می سازد.

  ۲- از ۲۴ ساعت قبل از انجام پاپ اسمیر از نزدیکی بدون کاندوم خودداری کنید، چون نتیجه پاپ اسمیر را مخدوش می کند.

  ۳- از ۴۸ ساعت قبل از انجام پاپ اسمیر، استفاده از داروهای واژینال (شیاف و پماد) را قطع کنید.

   

   

  لینک منبع